Navigation Menu+

Pisanie w pisaniu wcale nie jest… najważniejsze

Posted on Sty 19, 2018 by in Copywriting

Jasiu pyta ojca: jak powstaje tekst, na co staruszek momentalnie dostaje stanu podgorączkowego (myśli: znów głupoty mu w głowie), ale łagodnie (bo w pobliżu żona) odpowiada: No, synku, siada taki pan za biurkiem i… pisze. Nic prostszego.

I

Jasiu nie jest jednak pocieszony i drąży dalej: Ale skąd on wie, co ma pisać?. Tu już tato chłopca dostaje wysypki i telepie nim, jakby został podłączony do stałego, acz delikatnego napięcia elektrycznego: No pisze, stuk-puk po klawiaturze lub siuuuu, fiu-bździu, jak miotłą mamcia zamiata, tak pisarz szura po kartce. Cisza, chłopiec chyba zapomniał, wychodzi z pokoju, a ojciec rozsiada się wygodnie w fotelu i rozmyśla namiętnie o niebieskich migdałach.

II

Spokój nie trwa jednak zbyt długo, bo Jasiu wraca z taboretem i podstawia go pod stół. Prosi mamę o kartkę i długopis, a gdy dostaje, siada na przyniesionym przez siebie siedzisku. Woła do ojca: Tato, tato, chodź, pokaż mi! Ten wybudzony z marzycielskich wizji wstaje niechętnie, najpierw broni się, że zmęczony i nieswój, ale zachęcony przez współmałżonkę w końcu nie ma wyjścia.

I siada. No pisz, tato! – mobilizuje Jasiu, ale nic to, żadne symulacje, gry i tłumaczenia, tato nie wie, co ma pisać, sztywnieje w końcu i zapada w głębokie zdziwienie, w tak bezdenne, że nie dochodzą do niego żadne sygnały, żadne dźwięki i obrazy ze świata, który zna.

Pustka. Nicość. Ciemność, a później biel. Ojciec Jasia czuje się jak nowo narodzony, ale nie, że rześki, gotowy do życia, nie, zupełnie inaczej, czuje, że nic nie wie, a nawet jakby wiedział, to nie ma możliwości, aby przelać to na papier. Stan ten trwa jakąś chwilę, aż w końcu z opresji ratuje go głos syna, ale jakby starszego, mądrzejszego. Narracja jakaś mało kulawa, głos dojrzalszy, a nawet ozdobniki w tym opowiadaniu są.

III

Głos syna/nie syna oznajmia: w błędzie byłeś tatku, bo tu taki jeden pan copywriter napisał, że pisanie to nie tylko siedzenie i pisanie, tak sobie od niechcenia, bez żadnego przygotowania. Co ciekawe, pisanie w pisaniu wcale nie jest najważniejsze! Tak, tak, to brzmi absurdalnie, idiotycznie czy niedorzecznie, ale jak nie ma deszczu bez chmur, tak nie ma tekstu bez wcześniejszej – wytężonej, skrupulatnej, porządnej – pracy przygotowawczej. Oczywiście, możesz sobie tatku usiąść do biurka i pisać, co tylko chcesz, choć nawiasem mówiąc, i to ci niezbyt wychodzi, ale czy wiesz, gdzie będziesz podążał, gdzie zaprowadzą cię twoje myśli: czy do krainy, w której zamiast jabłek, gruszek czy śliwek, na drzewie wiszą literki (odpowiednio): J, G i Ś (nie martw się, są tak samo smaczne, jak jabłuszka, gruszeczki i śliweczki), czy może wręcz przeciwnie – na skraj przepaści, w którą spadniesz do oceanu połamanych fikuśnych liter z nieznanego alfabetu, z jakich nie można stworzyć najprostszego słowa?

Tego nie wiesz, tego nie wie tak naprawdę nikt. Dlatego też zapamiętaj, mój drogi ojczulku, zapamiętaj to, włóż sobie do głowy, zakoduj, zaadoptuj tę myśl, że pisanie to coś więcej, to prace przygotowawcze, praca z materiałem, zaplanowanie tekstu, to kreatywne poszukiwanie najlepszych rozwiązań, a dopiero później – po tych wszystkich etapach – tworzenie tekstu. A i to nie koniec, bo nawet jak już skończysz, nie możesz oblizać się z radością, jak po zjedzeniu pysznej czereśni, nie, bo musisz pamiętać o korekcie, o sprawdzeniu tekstu, by ostateczna wersja była dopieszczona jak pyszny jabłecznik z mamusiowego piekarnika. I co równie ważne: jak będziesz zamawiał tekst u copywritera, to wiedz, że on to wszystko wlicza do ceny. Nie samo pisanie, bo jak już wiesz, tekst nie powstaje z samego pisania, ale z wytężonej pracy umysłowej, która jest czasami tak ciężka, że i ciało czuje ból, skrzeczy, strzyka, taka jego muzyka. I weź sobie, proszę, do serca, te oto słowa Samuela Johnsona, że tekst, który powstaje bez wysiłku, czyta się bez przyjemności…

IV

Tatuś nagle obudził się z krzykiem, aż małżonkę wystraszył. Na stole nie było kartki i długopisu, nie było też taboretu. Jasio bawił się samochodami, ale zniecierpliwiony zaraz zapytał: To, tatko, jak powstaje ten tekst?

Już synku, już, zaraz wszystko dokładnie ci opowiem!! – zakrzyczał ojciec i wstał na równe nogi, jakby chciał już szybko pokazać, zaprezentować, a nawet namalować obraz, jaka to trudna i męcząca sztuka.

A tu alternatywna wersja zdarzeń:

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *